Nejtlustší kočka  

Nejtlustší kočka na světě váží 17 kilogramů, a když hupsne svému páníčkovi na klín, má Duncan Mansfield z britského Mansfieldu co dělat. Je to mlsoun. K snídani slupne kuřecí polévku nebo kukuřičnou kaši, na oběd si rád dopřeje rybí prsty nebo lososa.

Historie koček

První,kdo si ochočili kočky a drželi je jako domácí zvířata, byli pravděpodobně Egypťané,přibližně v roce 3000 př. n. l. Původně měly kočky pro svou obživu pracovat držet pod kontrolou stavy škůdců např.krys a myší. (Tuto práci kdysi v Evropě zastávaly lasice). Netrvalo ale dlouho a ladná ,něžná přirozenost získala kočkám nové postavení, stali se z nich milovaní a cenění domácí mazlíčkové. Předení je kočičí hlasový projev,který patří pravděpodobně k nejznámějším a milovníka koček zcela jistě potěší ze všeho nejvíc. Má se za to, že vyjadřuje hlubokou spokojenost a lidem připadá předení uklidňující a příjemné. Spokojené kočky samozřejmě předou, ale v žádném případě nejde o jedinou příčinu tohoto typického kočičího chování. Stejně tak předou kočky, které jsou poraněné a trpí velkými bolestmi, nebo ty,které jsou zesláblé či dokonce umírají.

Kočičí pády

Pád z malé výšky je pro kočku mnohem nebezpečnější, než pád z několika metrů. Kočka totiž potřebuje dostatek času, aby se během pádu převrátila do "přistávací polohy". Využívá odporu vzduchu,ocasem kormidluje a vesluje, tlapky má roztažené. Její ohebná páteř a fragmentovitá klíční kost jí pomáhají k pružnému dopadu. Koťátka mají tuto schopnost teprve od určitého stupně zralosti.Kočka má více kostí než člověk:
lidé mají 206 a kočky 230 kostí.

Kočičí sluch

Je mnohem citlivější než lidský nebo psí. Kočky používají ocas k udržování rovnováhy.Kočky vidí ve tmě a v noci šestkrát lépe než lidé.Kočky jedí trávu, aby jim pomohla při trávení a pomohla jim zbavit se chlupů v žaludku.Zdravá kočka má teplotu mezi 38 a 39 stupňů Celsia. Ze statistik vyplývá, že mít kočku je dobré pro vaše zdraví. Snížíte tak riziko vysokého krevního tlaku a dalších nemocí. Hlazení kočky může pomoci uvolnit stres. Vrnící kočka na klíně vyvolává pocit bezpečí a pohodlí. Lidé, kteří mají kočku, žijí déle, mají méně stresu a menší pravděpodobnost infarktu. Kočka je březí zhruba 9týdnů, mezi početím a porodem uběhne 62 až 65 dní. Průměrný počet koťátek v jednom vrhu je 2 až 6. Ne vždy znamená vrnění, že je kočka šťastná. Kočky vrní také tehdy, když mají strach nebo cítí bolest.

Modrooké bílé kočky

Mají často sklon ke ztrátě sluchu. Všechny kočky potřebují ve své potravě taurin, aby se vyhnuly oslepnutí. Kočky musí mít v potravě tuk, protože nejsou schopny vytvořit si vlastní. Mléko může vyvolat u některých koček průjem. V domácnostech v Anglii a USA žije více koček než psů. Asi 35 %domácností v Anglii a USA s kočkami má 2 nebo více koček. Asi 37 %amerických domácností má alespoň 1 kočku. Průměrná délka života venku žijící kočky je kolem 3 až 5 let, zatímco kočka žijící doma žije 16 let nebo více.

Délka života koček

Se za posledních 50 let skoro zdvojnásobila. Kočka spí průměrně 16 hodin denně. Domácí kočka dokáže běžet rychlostí téměř 50 kilometrů za hodinu. Přední tlapka koček má 5 a zadní 4 prsty. Dospělá kočka má 30 zubů, 16 horních a 14 dolních. Kočka váží v průměru 3 až 6 kg. Kočka má přibližně 10 tisíc chlupů na čtvereční centimetr na zádech a asi 20tisíc na čtvereční centimetr na spodní straně. V domácnosti s více kočkami spolu vycházejí lépe kočky opačného pohlaví. První oficiální výstava koček v Anglii se konala v Crystal Palace v roce1871. Nejstarší známá zkamenělina podobná dnešním kočkám je 12 milionů let stará. Nejstarší známá kočka byla Puss z Anglie, která zemřela vroce1939, pouze jeden den po svých 36. narozeninách. Díky úžasnému smyslu pro rovnováhu se kočkám dělá při jízdě autem špatně pouze výjimečně.

Kočky jsou jedny z nejčistotnějších zvířat vůbec

Stráví kolem 30 % času upravováním se. Kočky reagují lépe na ženy než na muže. Jedním z důvodů může být vyšší hlas, který kočkám připomíná kočičí mámu volající svoje koťata. Kočky se potí pouze na polštářcích tlapek. Všimněte si, jak je po vaší kočce mokrý vyšetřovací stůl u veterináře.

KOČIČÍ VĚK versus LIDSKÝ VĚK

1 měsíc 5 až 6  -  2 měsíce 5 až 6  -  3 měsíce 2 až 3 roky  -  4 měsíce 5 až 6 let  -  5 měsíců 8 až 9 let  -  6 měsíců 10 let
8 měsíců 13 let - 1 rok 15 let         -  2 roky 24 let               -  4 roky 32 let            -  6 let 40 let                -  8 let 48 let
10 let 56 let       - 12 let 64 let        -  14 let 72 let                 -  16 let 80 let              -  18 let 88 let              -  20 let 96 let

Nejdelší kočičí fousy

Nejdelší kočičí fous měřil 13,9 cm, a to 18. února 2003 u tříletého dlouhosrstého kocoura Sylvestera, který patří paní AmyHeckethornové z Burlingtonu v Iowě, USA.

Nejdražší kočka

Cato, bengálský kocour, byl v únoru 1998 zakoupen za 25.000 liber, tj. asi za 1.146.500,- Kč, paní Cindy Jacksonovou z Londýna. Prodávajícím byl chovatel Lord. C. Esmond Gay z Bedfordshire v Anglii.

Kočka s největším počtem prstů

Pětiletý kocour Jake z Bonfieldu v Ontariu v Kanadě má sedm prstů (úplných, s drápky a polštářky) na každé své tlapce. Kočky mají obvykle 5 prstů na předních a čtyři na zadních tlapkách. Překvapivě obvyklé ale je, že některé kočky mají prstů víc.

Nejstarší žijící kočka

Na světě je Kataleena Lady, barmská kočka narozená 11. března 1977. Její majitelkou je paní V. Haywardová z Melbourne v Austrálii. V roce 2002 oslavila kočka svoje 25. narozeniny. Největší vrh koťat7. srpna1970 se čtyřleté barmské kočičce jménem Tarawood Antigone narodilo 19koťat. Přežilo jich 15, z toho byl jedna kočička a čtrnáct kocourků. Nejstarší kočičí máma Kitty, která patřila Georgi Johnstonoveovi ze Staffordshiru vAnglii, porodila dvě koťata v pokročilém věku 30 let. Za svůj život měla celkem 218 koťat. Nejdelší přežití po zemětřesení ve zřícené budově na Tchajwanu v prosinci 1999 byla po 80 dnech nalezena živá kočka.

Nejbohatší kočka

Pan Ben Rea odkázal své kočce Blackie ve své závěti 15 milionů britských liber.Z Egypta pochází také legenda o tom, že kočka má 9 životů

Kočičí paměť

Obecně se ví, že kočky mají úžasnou schopnost prozkoumávat nové prostředí. Bylo ale také vědecky prokázáno, že jejich schopnost uchovávat si informace je lepší než u některých dalších domácích zvířat.V testu inteligence pro kočky a psy porovnávali Dr.Maier (profesor psychologie na University of Michigan a Dr.Schneirla kurátor Amerického muzea přírodních dějin) IQ jako funkci paměti koček a psů. Zvířatům ukázali velké množství krabic a naučili je, že potrava je pouze pod krabicí, která má nahoře rozsvícenou lampu.Jakmile byl tento výcvik dokončen, badatelé okamžitě lampu rozsvítili a psům a kočkám nenechali po jistou dobu ke krabicím přístup. U psů vydržela vzpomínka nejdéle pět minut, ale některé kočky se ke správné krabici vrátily i po 16 hodinách, což svědčí dokonce o lepší paměti, než mají opice a orangutani. Kočičí ochutnávání v porovnání s lidmi je vnímání chuti u koček méně dokonalé. Zatímco lidé mají 9 tisíc chuťových pohárků, kočky pouze 473. Jejich nedostatek ale nahrazují dokonalým čichem.Stejně jako lidé, rozeznávají kočky základní chuti:kyselou,hořkou a slanou. Protože jsou čistí masožravci, na sladkou chuť nereagují.

Tajemství kočičích očí

Kočičí šelmy potřebují vidět svou kořist i při minimálním světle, loví totiž často v noci nebo za šera. Proto je oko kočky složitý a skutečně dobře vyvinutý smyslový orgán. Svědčí o tom už poměr velikosti oka a těla, který je u kočky mnohem vyšší než například u člověka. Kočky potřebují vidět v noci, na druhou stranu ale musejí být schopné dobře vidět i za plného denního světla.Tuto schopnost jim poskytuje zornice, která se za šera může hodně otevřít a pustit do oka maximální množství světla, za světla je potom malá a citlivou sítnici oka chrání před silnými slunečními paprsky. U lidí je zornice kruhová, což má svá jistá omezení. Zornice koček je uzavírána dvěma svaly ze stran a dostává tak svůj charakteristický eliptický tvar. Obecně se dá říci, že velké kočky mají zornice kulaté, malé je mají protáhlé až štěrbinovité, a za dne jimi proniká do oka kočky pouze úzký svazek světla.

***************************************************************************

Staráme se o kočku a koťata po porodu.

Většina koček se po porodu sama očistí. Jestliže se porod protáhl na několik hodin a kočka je příliš vyčerpaná, pomůžeme jí s očistou my. Okolí zevních rodidel očistíme vlhkou buničinou, vyměníme zakrvácenou a vlhkou podložku v porodnici. Kočce dáme napít a najíst. Překontrolujeme, jestli všechna koťata sají. Pokud je v pelíšku klid, kočka má dostatek mléka. Časté pískání a neklid koťat signalizuje nedostatek mléka. O produkci mléka se přesvědčíme tak, že jemně stiskneme mléčnou žlázu směrem ke struku, odkud má vystříknout proud mléka. V prvních dnech mléčné žláza produkuje husté mléko - mlezivo, které je vydatné a obsahuje pro koťata důležité protilátky.

Koťata tráví první dny jen spánkem a jídlem. Normální porodní váha je mezi 57 - 114g. Samozřejmě závisí na plemenu a počtu narozených koťat. Váhu každého narozeného kotěte si zaznamenejte, aby jste měli kontrolu,jak přibývá na váze. Denně přibývají koťata na váze v průměru 15 g. První týden by měla přibrat minimálně svoji porodní váhu. Narozené kotě měří 11 - 15 cm. Je slepé, protože oči jsou ještě zavřené. Kotě, které se narodí s očima otevřenýma bude slepé. Uši jsou přiklopeny k hlavě, takže kotě neslyší. Není schopné chodit, jen se plazí kroutí a vrtí sebou. Koťata jsou v prvních dnech života bezvýhradně odkázána na svou kočičí mámu. Kotěcí vrh je po porodu dlouho zranitelný a bez matky naprosto bezmocný. Koťata buď pijí nebo spí schoulená na jedné hromadě. To jim poskytuje teplo i pocit bezpečí. Na konci prvního týdne života se koťatům otevírají oči. Ve věku dvou týdnů se již začínají po porodnici plazit. Ve třetím týdnu jsou již koťata zcela pohyblivá a zkoumají nejbližší okolí. Prořezávají se jim mléčné zuby. Můžeme pozorovat i pokroky v komunikaci kočky a koťat. Ve čtyřech týdnech začíná pro koťata doba her a učení. Kočka učí koťata používat kálecí misku. V této době můžeme zahájit přikrmování koťat. V tomto období je velmi důležitý kontakt koťat s lidskou rukou.

Rozlišení pohlaví u koťat může být obtížné. Nejlépe je rozlišíme u novorozených koťat a pak po 5. týdnu života. Kočičky mají vulvu a konečník poměrně blízko sebe, vulva má tvar čárky. Kocourci mají penis a konečník dále od sebe, ústí močové roury má kulatý tvar. Mezi těmito útvary je sotva znatelný šourek, varlata jsou ještě zcela nepatrná. Nejvíce omylů vzniká, jsou -li ve vrhu pouze koťata jednoho pohlaví.

Kočka má v období kojení obrovskou spotřebu živin. Potrava musí být velmi kvalitní a pestrá. Komerční krmiva pro březí a kojící kočky obsahují vše potřebné, proto není potřeba přidávat žádné minerální ani vitamínové přípravky. Také čisté vody má kočka větší spotřebu, takže je zapotřebí zajistit její dostatek.

  zpět